Czym się kierować przy wyborze karty kredytowej?

Czym się kierować przy wyborze karty kredytowej?

Wybór odpowiedniej karty kredytowej wbrew pozorom wcale nie należy do zadań łatwych. Oferty banków wydają się w tej dziedzinie bardzo podobne do siebie, jednak w rzeczywistości można zauważyć naprawdę spore różnice.

Co więcej, brak zachowania odpowiedniej czujności w procesie wyboru może poskutkować po prostu tym, że wybierzemy kartę kredytową, która okaże się nieproporcjonalnie droga w spłacie.

Czym więc należy kierować się wybierając kartę z limitem kredytowym oraz na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Jak już wspominano, na podstawowym poziomie karty kredytowe oferowane przez różne banki wydają się niemal identyczne. W każdej umowie znajdziemy bowiem następujące opłaty:

  • 1. Stała opłata miesięczna (najczęściej jest to kilka złotych)
  • 2. Procentowa prowizja od wykorzystanego limitu

Często popełnianym przez konsumentów błędem jest dokonywanie wyboru wyłącznie na bazie porównania dwóch wymienionych wskaźników. Załóżmy więc, że interesuje nas karta z limitem na poziomie 5000 złotych. W dwóch prezentowanych ofertach widzimy, że:

  • 1. Przy pełnym wykorzystaniu limitu odsetki będą wynosi 40 zł w skali miesiąca (bank A)
  • 2. Odsetki będą wynosi 55 zł w skali miesiąca (bank B)

Czy wynika jednak stąd, że to pierwsza oferta jest bardziej atrakcyjna pod względem kosztów? Otóż niekoniecznie. Oprócz kosztów bazowych bank może bowiem dołączyć do karty cały szereg tzw. usług dodatkowych, które są w stanie naprawdę znacząco zwiększyć miesięczny koszt obsługi karty. Przykładowe usługi tego rodzaju to:

  • 1. Ubezpieczenie na życie
  • 2. Pakiety usług bankowych
  • 3. Ubezpieczenie Assistance

W praktyce najpewniej i tak nie skorzystamy z rzekomych dobrodziejstw oferowanych przez którąś z usług dodatkowych. Jednocześnie każda z nich oznacza dodatkowy koszt, który będziemy musieli ponosić każdego miesiąca.

Wniosek? Porównując ze sobą oferty kart kredytowych za każdym razem należy brać pod uwagę wszystkie opłaty i prowizje zawarte w umowie, nie zaś jedynie koszty podstawowe.

Na co uważać?

Niestety, banki nie zawsze informują wprost o wszystkich opłatach związanych z ofertą. Przeglądając umowę koniecznie należy więc zwrócić uwagę na to, czy zostały w niej ujęte wszystkie koszty, zarówno bazowe jak i związane z tzw. usługami dodatkowymi.

Należy także sprawdzić, czy w umowie nie znajduje się punkt mówiący o tym, że “klient może uzyskać dostęp do pełnej tabeli kosztów po złożeniu pisemnego wniosku”.

W takim wypadku może niestety okazać się, że informacje o wszystkich opłatach nie zostały ujęte w umowie w sposób bezpośredni, co oznacza, że tak naprawdę podpisując umowę nie będziemy posiadali wiedzy o dokładnym koszcie związanym z kartą kredytową.

Dodaj komentarz