6 najważanieszych lekcji o oszczędzaniu

Bez względu na to, czy mamy dwadzieścia, czy siedemdziesiąt lat, powinniśmy oszczędzać. Dlaczego? Korzyści z systematycznego odkładania pieniędzy jest naprawdę sporo. Przede wszystkim jesteśmy przygotowani na niespodziewane zdarzenia i wydatki. Choroba lub wypadek, zwłaszcza w przypadku starszych osób, może stanowić duże obciążenie dla budżetu. Oszczędności dają nam spokój, pozwalają osiągać wyznaczone cele, a przede wszystkim spełniać marzenia. Bez względu na to, ile mamy lat.

 Lekcja pierwsza: metoda małych kroków

Oszczędzanie nie musi być uciążliwe i nieprzyjemne. Jeśli chcemy nakłonić babcię, dziadka lub rodzica w podeszłym wieku do bardziej racjonalnego wydawania pieniędzy, zacznijmy od wspólnego przeanalizowania domowego budżetu. Seniorzy utrzymują się zazwyczaj jedynie z niewielkiej emerytury i dlatego twierdzą, że nie są w stanie odłożyć nawet drobnej kwoty. Naszym zadaniem jest przekonać starszą osobę, że nawet  posiadając niski dochód, może zaoszczędzić kilkanaście złotych każdego miesiąca.

Lekcja druga: jasny plan

Nikt z nas nie będzie chciał oszczędzać, jeśli nie będzie wiedział, dlaczego to robi. Zachęćmy seniora, aby zastanowił się na co przeznaczy odłożone pieniądze. Cel powinien być możliwie szybki i łatwy do realizacji. Dzięki temu senior zyska motywację do dalszego oszczędzania. Za zgromadzone fundusze babcia lub dziadek mogą kupić karnet na basen (z jacuzzi i masażem),  pójść wraz z rodziną na wspólny obiad do restauracji lub pojechać na weekend do ośrodka wczasowego.

Lekcja trzecia:  spełnione marzenia

Seniorzy zapominają często o własnych planach i marzeniach, ponieważ chcą pomoc dzieciom i wnukom. Warto zachęcić seniora, aby pieniądze, które przeznacza na prezenty dla rodziny, odłożył do skarbonki. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy KRUK wynika, że znacznie więcej seniorów pomaga materialnie swoim bliskim, niż taką pomoc otrzymuje. Co trzecia osoba powyżej 65 roku życia, biorąca udział w badaniu, przyznała, że udziela wsparcia finansowego najbliższym.  To zaskakujące, tym bardziej, że ponad powoła respondentów oceniła swoją sytuację finansową jako średnią, co oznacza, że starsi ludzie pomimo niskich dochodów, starają się wygospodarować co miesiąc drobną sumę przeznaczoną na pomoc bliskim.

Lekcja czwarta: kontrola wydatków

Jak pokazuje przytoczone badanie, prawie połowa seniorów w ogóle nie kontroluje swoich finansów i tylko czasami sprawdza, ile pieniędzy ma jeszcze do dyspozycji. Pamiętajmy, że dobre planowanie wydatków, jest najlepszym sposobem na oszczędzanie. Jeśli chcemy pomóc starszej osobie przygotować domowy budżet, warto wykorzystać w tym celu arkusze, tabele lub plenery wydatków. Wydrukujmy szablon w dużym rozmiarze (bez trudu znajdziemy go w internecie), zróbmy spis wszystkich wydatków. Następnie zachęcajmy seniora, aby zapisywał wszystkie, nawet najdrobniejsze sumy, które wydaje podczas zakupów,. Po miesiącu, usiądźmy wspólnie i zastanowimy się, z jakich produktów można całkowicie zrezygnować, a które zastąpić tańszymi odpowiednikami.

Lekcja piąta: tanie kupowanie

Największym obciążeniem finansowym dla osób starszych są przede wszystkim leki oraz żywność. Najlepszym sposobem, aby zaoszczędzić na jedzeniu, jest kupowanie produktów objętych promocją. Pomóżmy seniorowi zrobić większe zakupy w hipermarkecie, gdzie ceny są znacznie niższe, niż w osiedlowych sklepach. Powiedzmy też starszej osobie, aby wykupując recepty, zawsze pytała w aptece o zamienniki drogich lekarstw. Niektóre sieci aptek oferują karty stałego klienta, uprawniające do zniżek lub wymiany zebranych  punktów na atrakcyjne nagrody.

Lekcja szósta: dodatkowe źródło dochodu

Osoby będące na emeryturze mogą znaleźć dodatkowo zajęcie, które zasili ich comiesięczny dochód. Opieka nad dzieckiem, udzielanie korepetycji czy usługi „złotej rączki” są doskonałym sposobem na zarobienie nawet kilkuset złotych miesięcznie. Pamiętajmy, że emerytura nie musi się wiązać z ciągłym przebywaniem w domu. Płatne zajęcie pozwoli seniorowi w dalszym ciągu spełniać się na płaszczyźnie zawodowej, a oprócz tego zarobić pieniądze na wymarzony cel.

Dodaj komentarz