Jak oszczędzać pieniądze?

Jedz orzechy na zdrowie

Chyba ma na świecie człowieka, który pogardziłby posiadaniem oszczędności. Choć taka poduszka finansowa stanowi wartościowe zabezpieczenie, czasem trudno jednak ją odłożyć. Warto więc dowiedzieć się jak oszczędzać pieniądze.

Kupuj tyle ile potrzebujesz

To zadziwiające, jak wiele możemy zaoszczędzić na codziennych zakupach. Przede wszystkim można to zrobić kupując tylko tyle produktów, ile będziemy w stanie zużyć.

Żywność

Najczęściej dotyczy to jedzenia. Kupujemy dużo więcej, niż jesteśmy w stanie przejeść. W konsekwencji część żywności trafia do kosza, a pieniędzy w naszych portfelach niepotrzebnie ubywa.

Warto także zainteresować się punktami foodsharingowymi w naszej okolicy. Możemy tam wymienić produkty żywnościowe, których kupimy za dużo na inne, które z chęcią zjemy. Innym sposobem na obniżenie kosztów żywności jest prowadzenie własnego ogródka warzywnego lub owocowego. Pomidory i truskawki można hodować nawet w balkonie lub parapecie.

Produkty higieniczne

Inną kategorią rzeczy, na które wydajemy zbyt wiele pieniędzy, są produkty do higieny osobistej. Co z tego, że kupując szampon w dwupaku zapłacimy mniej w przeliczeniu na pojedynczy produkt, jeśli okaże się on nieodpowiedni dla naszych włosów? W takim wypadku pieniądze zostaną niepotrzebnie zmarnowane. Inaczej wygląda sytuacja, gdy kupujemy sprawdzony produkt. Jednak nawet wtedy pamiętajmy, by sprawdzić datę przydatności i przeliczyć, czy zdołamy go zużyć zanim ta data upłynie.

Oszczędzaj automatycznie

Regularne odkładanie określonej kwoty to najlepszy sposób na oszczędzanie dużych kwot, ale okazuje się, że również z małych po pewnym czasie może uzbierać się pokaźna suma. Wiele banków oferuje obecnie funkcjonalność, dzięki której za każdym razem gdy robimy zakupy, zaokrąglenie końcówki kwoty przelewane jest na konto oszczędnościowe. Dla przykładu, jeśli zapłacimy za coś kartą 2,59zł – to na konto oszczędnościowe system przeleje z naszego konta głównego kwotę brakującą do równych 3 złotych, czyli w tym wypadku 41 groszy. Zaokrąglać możemy do różnych wartości – do złotówki, pięciu, dziesięciu.

Unikaj debetów

Choć debet na koncie czy karcie bywają kuszące, to miejmy na uwadze, że zawsze jest to pożyczka oprocentowana. Oznacza to, że oddajemy nieco więcej, niż pożyczamy. W ten sposób na krótką metę reperujemy budżet, ale na dłuższą – tracimy pieniądze, podczas gdy prawdopodobnie lepiej byłoby je zaoszczędzić. Mając oszczędności „na czarną” godzinę dodatkowo ryzyko, że potrzebować będziemy pożyczki jest po prostu mniejsze.

Jest wiele sposobów na łatwe oszczędzanie pieniędzy. Zwykle są to małe kwoty, jeśli jednak połączymy kilka metod, szybko na naszym koncie uzbiera się pokaźna suma.

Dodaj komentarz