Bierzemy samochód w leasing

Leasing samochodu osobowego dla własnych potrzeb nie jest jeszcze tak powszechny u nas jak w innych krajach europejskich, choćby w Niemczech, gdzie co trzeci mieszkaniec korzysta z tej formy finansowania auta. Warto podkreślić to, że często kierowany jest też mianem prywatnego, gdyż kierowany jest to osób fizycznych, które nie zajmują się prowadzeniem żadnej działalności gospodarczej.

Otóż, przedmiotem umowy leasingowej jest zazwyczaj nowa osobówka, chociaż niektórzy klienci decydują się również na samochód używany, ale nie może mieć on więcej niż 2-3 lata. Ponadto, leasingobiorcy są zobligowani do uiszczenia wpłaty początkowej, która przeważnie wynosi 10-40% wartości pojazdu. Poza tym, czas trwania leasingu jest określany przez obydwie strony, ale najczęściej mieści się on w granicach 24-60 miesięcy. Trzeba wyraźnie podkreślić to, że z tego rodzaju leasingu korzystają głownie osoby, które nie posiadają stałego zatrudnienia lub pracują na kontraktach, ewentualnie w ramach umowy zlecenie. Z pewnością, równie chętnie decydują się na niego osoby reprezentujące wolne zawody albo nie posiadające własnego przedsiębiorstwa.

Nie ulega wątpliwości to, że leasing osobówek to wspaniałe rozwiązanie dla osób młodych, które dopiero rozpoczynają pracę zawodowa i jeszcze ich nie stać na zakup własnego samochodu lub zaciągnięcie pożyczki. Przede wszystkim, wyżej wspomniani postacie nie posiadają szans na uzyskanie kredytu motoryzacyjnego, gdyż jako osoby nie legitumujące się stałym zatrudnieniem, nie są wiarygodnymi klientami dla banku. W takim, wypadku pozostaje im właśnie leasing, który jest tańszy i cechuje się uproszczonymi formalnościami.  Ocena płynności finansowej przebiega bardzo szybko i sprawnie, gdyż przeważnie wymagany jest tylko dowód osobisty, drugi dokument ze zdjęciem, a także udokumentowane zarobki za ostatni rok.

Oprócz tego, w przypadku leasingu osobówek nie jest wymagany zastaw rejestracyjny czy inne zabezpieczenia spłaty leasingu. A, co najważniejsze leasingobiorca otrzymuje już zarejestrowany i ubezpieczony samochód. Natomiast po zakoszeniu umowy leasingowej klient może dokonać wykupu pojazdu, a jego cena będzie tym mniejsza, im okres leasingu będzie dłuższy z tego względu, że z czasem auto się zużywa i jest mniej warte. Oczywiście, po wygaśnięciu kontraktu możemy oddać auto leasingodawcy i zawrzeć nową umowę na młodszy samochód.

Z pewnością,leasing samochodów osobowych to jeszcze mało znane rozwianie w naszym kraju, ale z czasem ta sytuacja ulegnie zmianie, bowiem jest on bardzo opłacalny. 

Dodaj komentarz