Do jakich banków rolnik może zgłosić się po pożyczkę?

Świadomy sen jako metoda wyzwolenia

Po kredyt lub pożyczkę rolnik może zgłosić się do: BGŻ, Credit Agricole, PKO Bank Polski, BNP Paribas, IIN Bank Śląski, Bank Zachodni WBK czy Meritum Bank.

Zależność jest dość prosta. Rolnicy mający małe gospodarstwa rolne korzystają z oferty banków spółdzielczych lub banków komercyjnych, jako klienci indywidualni. Natomiast osoby mające większe gospodarstwo rolne wybierają uniwersalny bank dla rolników uznając go za bardziej elitarny i fachowy.

Rolnik przejmujący gospodarstwo rolne po rodzicach może liczyć na dotacje i kredyty dla młodych rolników. Kto może starać się o tę formę pomocy finansowej? Jakie warunki należy spełnić, by ją otrzymać?

Pieniądze można otrzymać z programu pomocowego „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, z którego korzysta najwięcej osób w wieku od 18 do 25 lat. Dotacje mogą otrzymać beneficjenci, którzy:

Jeśli beneficjent nie wywiąże się ze swoich obowiązków będzie musiał zwrócić część lub całość otrzymanej premii.

Istnieje jeszcze jedna możliwość wsparcia finansowego dla osób przed 40 rokiem życia: preferencyjne kredyty dla młodych rolników. Niskie oprocentowanie i częściowa spłata przez ARiMR jest szansą dla wielu ambitnych ludzi, którzy z rolą wiążą poważnie swoją przyszłość.

W banku (BGŹ, Bank Spółdzielczy) należy pytać o linię kredytową (nMR). Środki z tego źródła można przeznaczyć na utworzenie lub modernizację gospodarstwa w celu zwiększenia oferty towarowej, poprawy warunków pracy oraz dobrostanu zwierząt. Czyli na zakup: gruntów rolnych, budynków, maszyn rolniczych nie starszych niż 5 lat, linii technologicznej, komputerów, wyposażenia pastwisk oraz sadów czy na budowę ujęć wodnych.

Minister Stanisław Kalemba zapewnia, że w 2014 roku pieniądze na preferencyjne kredyty dla młodych rolników na pewno się znajdą, jednak na chwilę obecną pozostaje tylko wierzyć na słowo.

Jedną z najatrakcyjniejszych form kredytowania dla rolników są kredyty z dopłatami, czyli z częściową spłatą kapitału przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Gdzie można starać się o taki kredyt? Jakie warunki należy spełnić? Zapraszamy do krótkiej lektury.

Kredyty z dopłatami czekają na rolników, którzy nie ukończyli 40 lat w każdym banku spółdzielczym oraz w Banku BGŻ, Banku Zachodnim WBK S.A., ING Banku Śląskim i Pekao S.A, czyli we wszystkich placówkach współpracujących z Agencją. O wsparcie finansowe mogą się starać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz gospodarstwo rolne. ARiMR spłaca do 33 tys. zł.

Dodaj komentarz